Svédország minden, csak nem unalmas. Itt a legtisztább a levegő, vegyél hát egy mély lélegzetet, és kelj útra e csodálatos országban Malmőtől a Kirunáig.
Svédország egyik legkedveltebb látványossága a Malmőtől mélyen délre álló höllvikeni viking falu.
A Foteviken Viking Rezervátum egy késő vikingkori falu hangulatos és eleven rekonstrukciója. A belépőjegy egy fantasztikus egyórás tárlatvezetést is tartalmaz.
Mintegy 22 náddal vagy tőzeggel fedett viking ház áll a tenger partján, a falu területe nem nagy, de mindig életteli, kereskedők, harcosok, kézművesek uralják és szórakoztatják a látogatókat, és valóban lakják is a házakat! A régi hagyományos viking törvények és szokások szerint élnek a falu lakói – tavasztól őszig.
Június végén hatalmas viking piacot és harci bemutatót is tartanak, a falu félelmetes katapultját is bevetve. Ha valaki itt akarja tölteni az estét vagy az éjszakát, az sem lehetetlen.
► Cím: Höllviken, Museivägen 24. Belépődíj: 80 SK. Nyitva: április-október, 10:00-16:00. Honlap: www.foteviken.se
Uppsalától alig öt kilométerre található a város eredeti magja, Gamma Uppsala. A kereszténység előtti korban jelentős szerepet töltött be a kereskedelemben és a politikában, a legenda szerint a pogány királyok temetkező helye volt.
Az itt zöldellő hármas halom - és több ezer jeltelen sír - mindmáig őrzi titkát, a részleges ásatások ellenére is. Gamla Uppsala titokzatos és misztikus, a vikingek korát és mitológiáját idézi. Népszerű kirándulóhely múzeummal, mini-skanzennal és viking kori sírdombokkal. Valpurgis-éjszakáján (április 30.) a dombok mellett gyújtják meg az ország legnagyobb örömtüzét.
Uppsala is nevezetes város, hatalmas gótikus székesegyháza 118 méter magas és ugyanilyen hosszú is. Skandinávia legnagyobb – evangélikus – temploma uralkodók és tudósok nyughelye (Belépő 30 Kr).
A főoltár mögött a svéd királyság megalapítója, Wasa Gustav király szarkofágja áll, az oldalkápolna ezüstkoporsójában Svédország védőszentje, Erik nyugszik. A város híres egyetemén megannyi világraszóló tudós dolgozott, köztük a csillagász és fizikus Celsius és a botanikus Linné, kinek sírhelye a katedrálisban látható.
► Uppsalai Múzeum és Sírkert. Nyitva tartás: 11:00-17:00 nyáron, télen rövidebb ideig. Belépődíj: 50 SEK. Fotó: gamla-uppsala.facebook. Honlap: www.destinationuppsala.se
Az északi sarkkörön túl, a Kiruna repülőtértől néhány kilométerre nyitotta meg kapuit 1990-ben a fantasztikus jéghotel. A jukkasjärvi szállodát minden évben újra építik december elején, mert áprilisra elolvad. A berendezéseit jégből formázzák, de a vendégeket igazán meleg fogadtatásban részesítik – általában egyetlen éjszakára. Sokan itt tartják az esküvőjüket a Jégkápolnában, és itt töltik a nászéjszakát is.
A szobákban nincs túl hideg, átlagosan mínusz 5 fok a levegő hőmérséklete. Különleges élmény egy jégmatracra terített szarvasbőrön aludni hőálló hálózsákban, s előtte jégpohárból kortyolt pálinkával melegíteni magunkat. Reggel pedig egy forró áfonyalére ébredni.
⇒ Itt foglalhatsz Svédországban szállást
A vendégek 45 különböző méretű és belső kialakítású szobák közül választhatnak. (Mosdó nincs, az a közeli főépületben található!) A jéghotelt minden évben egy nemzetközi hószobrász csapat építi fel és alakítja ki, jobbára a Trone folyó jégtermésére alapozva. Nem csak szállóvendégek látogathatják a hotelt, napközben az átutazók előtt is nyitva áll. Az étteremben a hamvas szederrel és sarki málnával körített szarvas steak pompás ízekkel tetézi a sarkköri kirándulást.
► Cím: Jukkasjärvi. Nyitva: naponta 10:00-18:00. Belépődíj: ingyenes a nappali látogatóknak. Szállás: 3500 SEK / éj. Honlap és fotók: icehotel.com
Falun rézhegye egykor a világ legjelentősebb rézbányájaként dolgozott, ma a Világörökség része. A hagyomány szerint egy Kare nevű kecske hívta föl a figyelmet a gazdag lelőhelyre, amikor a falu szélén elkódorogva a szarvával túrta a földet - visszatérve rézvörösen csillogott a szarva. A bánya első hiteles említése amúgy 1288-ra datált.
A rézbánya mellékterméke, a vörös festék környék szerte elterjed, s ez az oka a régi svéd házak vörösben játszó színárnyalatának. A bányát 1992-ben zárták be.
Napjainkban egy hihetetlenül látványos és félelmetes vezetett bányatúra ismerteti meg a látogatókat a bányászat múltjával és a bányászok életével – hatalmas földalatti csarnokok által és több mint 70 méter mélyen… A hőmérséklet odalenn +5 C fok egész évben.
A bánya bejáratától távolabb egy drámaian hatalmas mélyedés, a Nagy Pit egy 17. századi irdatlan bányaomlás emléke, a 100 méter mély kráter körül bányászházak állnak. A hajdani omlásban a csodával határos módon - mivel Szent Iván napját ünnepelték - senki sem sérült meg.
► Cím: Falu Gruva, Gruvgatan 44. Nyitva: 10:00/12:00-16:00 májustól szeptemberig. Belépőjegy: 170 SK. Honlap és fotók: www.falugruva.se
Kétszemélyes szálloda egy svéd tó közepén. Jó drága, két-három napnál többet azonban még senki sem töltött itt, a hálószobai halak társaságában.
Olyan mint egy hotel, fizetni is kell érte, mégsem pusztán szálloda. Műalkotás a Mälaren tó közepén.
A svéd művész Mikael Genberg egy hagyományos, pirosra festett svéd nyaralót (stugas-t) állított vagy pontosabban lebegtetett a szokatlan térben - a Mälaren tó közepén. A hálószoba a stég alatt 6 méter mélyen akár egy akvárium, hatalmas ablakkal.
Bár itt a kilátás kissé zavaros, nem olyan, mint a mondjuk Francia Polinézia vizein - de azért olykor néhány kisebb és nagyobb hal beköszön az ablakon át...
► Cím: Utter Inn, Mälaren tó, Västerås. Ár: 400 $ éjszakánként. Honlap és fotók: visitvasteras.se/aktor/hotell-utter-inn/
► Még több információ: visitsweden.com
(Fotó: fotevikensmuseum.se)